Fuligni

Prestiżowa toskańska winnica rodu Fuligni w słynnym Montalcino.

Nasza winnica

Powstała w XX wieku winnica z toskańską historią sięgająca XVIII wieku.

Fuligni to długowieczna wenecka rodzina, która w 1770 roku przeniosła się do Toskanii z polecenia wielkiego księcia toskanii Pietro Leopoldo w celu rekultywacji tych ziem. Obecny kształt winnicy w Montalcino zarysował na początku XX Giovanni Maria Fuligni przenosząc się na te ziemie i kultywując tradycje winiarske rodziny, która zajmowała się tworzeniem wina w Scansano w Maremmie. Następnie, w 1923 roku, Maria Flora Fuligni założyła obecnie znaną już winnice Fuligni, której zarządzanie przekazała w ręce swojego siostrzeńca Roberto Guerrini Fuligni, działającego z pomocą enologa Paolo Vagaggini i agronoma Federico Ricci.

Winnica obejmuje około 12 hektarów we wschodniej, tradycyjnej części obszaru Brunello, a jej siedziba, zarazem miejsce w którym powstaje ich wino to XVI-wieczna rezydencja należąca w XVIII wieku do rodu Medyceuszów. W winnicy niezwykle istotne jest oddanie toskańskiego terroir, gdzie wyjątkowy klimat wspierają cenne, charakterystyczne tutaj łupki metamorficzne znane jako “galèstro”. Poza darami przyrody, co najmniej kilkunastoletnimi krzewami, niezwykle ważne jest też niesamowita wiedza i podejście do tworzenia wina, w którym to pogoda, determinuje decyzje jakie wino powstanie w danym roku. Od rodziny Fuligni dostaniemy wyłącznie wina czerwone, ale każde z nich oddaje swoją tożsamość, a liczne coroczne wysokie nagrody potwierdzają prestiż winnicy i to, że obrany przez nich kierunek jest tym właściwym.

Nasze wina

Fuligni – Brunello di Montalcino DOCG

Fuligni - Brunello di Montalcino DOCG

Sangiovese, esencja Montalcino, tworzone jedynie z wyselekcjonowanych najstarszych krzewów jak i roczników. Poddane fermentacji i maceracji “sur lie” trwającej 18 dni, dojrzewaniu w stalowych zbiornikach przez 2-3 miesiące oraz 24-36 miesięcy w dębie slawońskim i francuskim z prestiżowych starych lasów Allier.

Wino o ciemnej czerwonej barwie granatu z pomarańczowymi rysami przedstawia bogaty bukiet złożony z czerwonych owoców, fiołków i przyjemnie zaznaczających się przypraw. Finezyjna, spójna z nosem, złożona paleta, pełno ciała, idealne harmonia z miękkimi taninami, a zarazem aksamitna tekstura czynią to wino idealnym przedstawicielem swojego stylu.

Czerwone / Wytrawne

Brunello di Montalcino DOCG

100% Sangiovese

Włochy, Toskania

Bibenda
5 stars

Decanter
96 points

James Suckling
95 points

Robert Parker
92 points

Wine Enthusiast
95 points