Franz Haas

Słynna, rodzinna winnica tworząca od niemal 140 lat wina w niezwykle cennym Alto Adige

Nasza winnica

Franz Haas – 7 pokoleń winiarskich tradycji, uznana jakość, niesamowite etykiety – to znaki rozpoznawcze winnicy z Górnej Adygi.

Winnica Franza Haas została założona w 1880 r. w Prowincji Bolzano w Alto Adige. Pasja i doświadczenie przekazywane przez siedem pokoleń nadają temu miejscu niezwykłą tożsamość jak i niezbędna wiedzę do tworzenia wspaniałych win.

Winom sprzyja również terroir. Alto Adige to miejsce łączące oddziaływanie Alp, Morza Śródziemnego, jeziora Garda czy też szerokości geograficznej. Ponadto sama winnica leży na wysokościach 220-1150 m npm., a podłoże jest różnorodne – od porfirów przez wapienie i glinu. Taka mieszanka mikroklimatów daje niezwykłe możliwości w tworzeniu wina, chociażby tworzenie win długowiecznych, niesamowicie pachnących o wyraźnej kwasowości. Warto tu nadmienić, że Franz Haas poza tworzeniem charakterystycznych dla regionu win białych stał się wielkim entuzjastą i ekspertem od niezwykle ciężkiej w uprawie ale dającej niesamowite efekty czerwonej odmianie – Pinot Nero.

Kolejną wartością dodaną są unikatowe kubistyczne etykiety win, które powstały we współpracy z artystą Riccardo Schweizerem.

Nasze wina

Franz Haas – Gewürztraminer DOC Alto Adige

Gewürztraminer DOC Alto Adige

Gewürztraminer to słynna, uwodząca niepowtarzalnymi aromatami odmiana uprawiana w Alto Adige. W tym wydaniu wino maceruje na skórkach, fermentuje w stalowych zbiornikach, a następnie 6 miesięcy starzeje się na drożdżach

"Traminer aromatico" ma intensywny, złoto-żółty kolor o głębokim bukiecie złożonych aromatów, takich jak liczi, skórka pomarańczowa, goździki, gałka muszkatołowa i róża. Na podniebieniu przedstawia pełno ciała, dobrze zbudowaną strukturę, świeżość i żywotność z lekko goryczkowym, trwałym zakończeniem.

Białe / Wytrawne

DOC Alto Adige

100% Gewürztraminer

sustainable produce

Włochy, Alto Adige/Südtirol

James Suckling
92

Franz Haas – Petit Manseng Vigneti delle Dolomiti IGT

Franz Haas - Petit Manseng Vigneti delle Dolomiti IGT

Petit Manseng to odmiana pochodząca z francuskich Pirenejów. Pierwotnym planem było uzupełnienie nią blendu “Manna”, ale okazało się, że bardzo dobrze zaadaptowała się w tyrolskim środowisku i wersja solo daje niesamowity efekt. Wino fermentowało i dojrzewało w barrique 10 miesięcy, by później leżakować kilka miesięcy w butelce.

Barwa - słomkowo-żółta. W nosie bardzo intensywne, wyczuwalne suszone owoce wzbogacają nuty mineralne, na podniebieniu przyjemnie pikantne, kwasowe i dobrze zbudowane.

Białe / Wytrawne

Vigneti delle Dolomiti IGT

100% Petit Manseng

sustainable produce

Włochy, Alto Adige/Südtirol

Franz Haas – „Manna” Vigneti delle Dolomiti IGT

Franz Haas - “Manna” Vigneti delle Dolomiti IGT

“Manna” to Riesling, Chardonnay, Sauvignon i Gewürztraminer w jednej postaci. Fermentacja i 10-miesięczne dojrzewanie odbywa się we francuskich barrique oraz zbiornikach ze stali nierdzewnej, a na koniec leżakuje jeszcze kilka miesięcy w butelce.

W młodości wino ma żółto-złotą barwę, z wiekiem będzie nabierało złotych odcieni. “Manna” uwodzi swoim niesamowitym bukietem kwiatów bzu, róży, moreli i pistacji. W ustach koncentracja i jej złożoność smaków w wysublimowany sposób łączy się z delikatną elegancją i mineralną strukturą.

Białe / Wytrawne

Vigneti delle Dolomiti IGT

50% Riesling, 20% Chardonnay, 20% Gewürztraminer, 10% Sauvignon

sustainable produce

Włochy, Alto Adige/Südtirol

James Suckling
92 points

Robert Parker
91 points

Franz Haas – “Sofi” Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT

Franz Haas - “Sofi” Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT

“Sofi” powstało ze szczepu Müller-Thurgau dającego młode, lekkie, świeże wina, które aby oddać jego styl fermentowano tylko przez 5 miesięcy w zbiornikach ze stali. Wino o barwie żółto-zielonej, prezentuje intensywny aromat brzoskwiń cytrusów i kwiatów z wiodącymi płatkami róży. Na podniebieniu pełno owoców, delikatne nuty mineralne i krzemianowo słone z dobrze zintegrowaną kwasowością nadającej elegancji i rześkości.

Białe / Wytrawne

Vigneti delle Dolomiti IGT

100% Müller-Thurgau

sustainable produce

Włochy, Alto Adige/Südtirol

James Suckling
90 points

Franz Haas – Moscato Giallo Vigneti delle Dolomiti IGT

Franz Haas - Moscato Giallo Vigneti delle Dolomiti IGT

Wino powstało ze szczepu Muscat - króla win słodkich. Eksperyment, który zyskał wielu fanów, dlatego Franz Haas postanowił go tworzyć dzięki winogronom z zaprzyjaźnionej rodzinnej winnicy Franza w Mazzone w rejonie Montagna. Moscato Giallo zanim zostanie zabutelkowane fermentuje i dojrzewa na drożdżach przez 5 miesięcy w stalowych zbiornikach.

Wytrawne Moscato Giallo ma kolor lekko żółtego złota. Bogaty bukiet budują brzoskwinie, cytrusowe nuty, melisa, kwiaty bzu oraz akcenty gałki muszkatołowej i słodkich przypraw. Podniebienie spójne z aromatami w połączeniu ze zdecydowaną kwasowością i delikatna mineralnością nadaje doskonałą świeżość i harmonię.

Białe / Wytrawne

Vigneti delle Dolomiti IGT

100% Moscato Giallo

sustainable produce

Włochy, Alto Adige/Südtirol

Bibenda
4 grappoli

Associazione Italiana Sommelier - Vitae
4

Franz Haas – Pinot Nero „Schweizer” DOC Alto Adige

Franz Haas - Pinot Nero "Schweizer" DOC Alto Adige

Pinot Nero Schweizer to takie małe arcydzieło Franza Haasa - trudna w uprawie odmiana jest tu niezwykle wdzięczna. Wino zostało poddane fermentacji w stali nierdzewnej, później fermentacja malolaktyczna odbywa się we francuskich barrique, gdzie wino dojrzewa przez 12 miesięcy, by leżakować jeszcze przez rok w butelce.

Pinot Nero Schweizer ma rubinowo czerwony kolor, bukiet uwodzi złożonymi aromatami owoców jak jagody i wiśnie, pojawiają się też pikantne nuty pieprzu i skóry. W ustach zgodność z nosem, wino zachywca urzekającymi taninami, elegancją i subtelnością, którą zawdzięcza medium-body i harmonii, ponadto długie i świeże.

Czerwone/ Wytrawne

DOC Alto Adige

100% Pinot Nero

sustainable produce

Włochy, Alto Adige/Südtirol

James Suckling
93 points

Robert Parker
93 points