Ferghettina

Rodzinna winnica – eksperci w tworzeniu wielkiego skarbu Lombardii – win Franciacorta!

Nasza winnica

Rodzinna winnica i zarazem eksperci w sztuce tworzenia słynnej Franciacorty – szlachetnego wina musującego tworzonego metodą klasyczną.

Winiarz Roberto Gatti i jego żona Andreina w 1990 roku postanowili założyć winnice w regionie znanym z tworzenia niezwykłego włoskiego wina musującego – Franciacorty, a więc na północy Włoch w Lombardii. Jako miejsce wybrali miejscowość Ferghettina w gminie Adro i tak też postanowili nazwać swoje miejsce.

Rodzina zaczynała od małej posiadłości 4 hektarów, ale od razu zyskali uznanie, co pozwoliło poszerzyć pole działania i obecnie zarządzają 200 hektarami w 11 gminach Franciacorta, które uprawiane są zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa i wszystkie należą do apelacji DOCG. Pasje rodziców, podzieliły ich dzieci – Laura i Matteo, absolwenci enologii, którzy dbają o jakość i rozwój winnicy. Gatti poza cennymi, rozległymi obszarami, mogą pochwalić się również pięknym nowym obiektem, który pozwala tworzyć wina niezwykłe.

Nie bez znaczenia jest oczywiście terroir – kontynentalny klimat, słoneczne zbocza u podnóża Alp, niezwykle istotny wpływ jeziora Sebino oraz Iseo, które nadają śródziemnomorski klimat, jak i całość ziem tworzona przez niezwykle istotny polodowcowy amfiteatr morenowy.

Ferghettina to eksperci win Franciacorta, a więc wina tworzone są zgodnie z metodą klasyczną znaną jako szampańską. W kwestii szczepów – na piedestale stoją tu Chardonnay razem z Pinot Noir i tak jak w Szampanii, tak i w tym wypadku zalicza się te wina do win szlachetnych o niezwykłej osobowości.

Nasze wina

Franciacorta Brut DOCG

Franciacorta Brut DOCG

Klasyczny kupaż stylu - Chardonnay z dodatkiem Pinot Noir w wersji Brut z 55 obszarów apelacji DOCG Franciacorta. Wino powstaje z soku z pierwszego powolnego tłoczenia, fermentuje i spoczywa na osadzie w stalowych zbiornikach, aż do wiosny kolejnego roku, aby finalnie dojrzewać 3 lata na osadzie.

Wino słomkowe, perliste, obfitujące w drobne niekończące się bąbelki. Bukiet spójny z podniebieniem, delikatne cytrusy i kwiaty, przyjemnie dopełniają nuty piekarnicze i orzechowe. Świeże, pikantne, zarazem delikatne i harmonijne, o długim finiszu.

Białe / Musujące/ Brut

DOCG Franciacorta

85% Chardonnay, 15% Pinot Noir

Włochy, Lombardia

Franciacorta Milledì Brut DOCG

Franciacorta Milledì Brut DOCG

Franciacorta Milledì to rocznikowe Chardonnay ze specjalnej selekcji gron z 12 obszarów apelacji DOCG Franciacorta. Wino powstaje z soku z pierwszego powolnego tłoczenia, fermentuje i spoczywa na osadzie w stalowych zbiornikach, aż do wiosny kolejnego roku, aby finalnie dojrzewać 3 lata. Niezwykle istotna dla tej etykiety jest butelka - jej nowoczesny design nie tylko nadaje jej unikatowego charakteru, ale zwiększa on intensywność procesu "sur lie".

Wino słomkowe ze złotymi i zielonymi odcieniami pełne drobnych, trwałych bąbelków. Doskonałe body, intensywne aromaty owoców, głównie cytrusów oraz ogrom kwiatów, przyjemnie mineralne, świeże, długo pozostające w ustach.

Białe / Musujące/ Brut

DOCG Franciacorta

100% Chardonnay

Włochy, Lombardia

Franciacorta Rosé Brut DOCG

Franciacorta Rosé Brut DOCG

Franciacorta Rosé to selekcja Pinot Noir z 14 obszarów apelacji DOCG Franciacorta. Powstaje z soku z pierwszego powolnego tłoczenia powstałego przy pomocy starożytnego systemu prasowania "marmonnier", który niezwykle efektownie oddaje tożsamość tego szczepu. Wino fermentuje i spoczywa na osadzie w stalowych kadziach, aż do wiosny kolejnego roku, a starzenie finalnego produktu trwa łącznie 3 lata. Niezwykle istotna dla tej etykiety jest butelka - jej nowoczesny design nie tylko nadaje jej unikatowego charakteru, ale zwiększa on intensywność procesu "sur lie".

Wino o jasnoróżowej barwie o niezwykłej, trwałej perlistości. Elegancki bukiet tworzą przeplatające się maliny z jeżynami. Usta spójne z nosem, dobrze zbudowane ciało, strukturalność, świeżość z dobrze zintegrowaną dla stylu kwasowością.

Różowe/ Musujące/ Brut

DOCG Franciacorta

100% Pinot Noir

Włochy, Lombardia