Fattoria Le Pupille

Ikona południowo-toskańskiej Maremmy.

Nasza winnica

Fattoria Le Pupille by Elisabetta Geppetti – winnica, która rozsławiła region Maremma stając się tym samym niezwykle ważnym elementem nie tylko Toskanii, ale całego włoskiego winiarstwa.

Le Pupille to stosunkowo młoda winnica, której powstanie określa się na rok 1985, kiedy to odrodziła się na nowo, dzięki wielkiemu entuzjazmowi Elisabetty Geppetti, która znalazła się wśród entuzjastów wielkiego potencjału południowej Toskanii. Wówczas młoda winemakerka, o winiarskich korzeniach sięgających jeszcze dwóch pokoleń, z pomocą męża i ikony włoskiego winiarstwa – eksperta Giacomo Tachisa zaczęła tworzyć wina w okolicach Grossetto. Niezwykle szybko ich winnica zyskała międzynarodową sławę dzięki takim etykietom jak supertoskan “Saffredi” czy Morellino di Scansano, które świetnie przedstawiają wielki potencjał regionu Maremma. Sukcesy te zostały docenione w 1992 roku, kiedy to została pierwszym prezesem konsorcjum DOCG Morellino di Scansano zyskując przydomek “Lady Morellino”.

Obecnie winnica zarządzana przez Elisabettę Geppetti z córką Carlą to gospodarstwo w Istia d’Ombrone, które otacza 12 hektarów starych krzewów Sangiovese, będących częścią 75 hektarów upraw winorośli rozsianych po Maremmie, współtworzących posiadłość o łącznej powierzchni 420 hektarów z gajami oliwnymi, uprawami zbóż, pastwiskami i lasami dębowymi.

Nasze wina

“Poggio Argentato” Bianco Toscana IGT

“Poggio Argentato” Bianco Toscana IGT

Toskańskie cuvée o francuskim wdzięku poddane delikatnemu prasowaniu, kilkugodzinnej maceracji, spontanicznej fermentacji malolaktycznej poprzedzonej alkoholową w 16°C oraz dojrzewaniu 5 miesięcy w stalowych zbiornikach poza Petit Manseng dojrzewającym 3 miesiące w dębowych tonneaux.

Słomkowe wino z zielonymi odcieniami prezentuje aromatyczny bukiet pełen białych kwiatów i nut świeżo ściętej trawy ewoluujących w mineralne tony, dla których tło tworzą dojrzałe cytrusy i owoce pestkowe w miodzie. Bogata paleta finezyjnie pojawia się na podniebieniu, gdzie subtelna słodycz przyjemnie łączy się z delikatną orzeźwiająca kwasowością i mineralnością naznaczoną słonym akcentem, zaś długi finisz dekoruje ujmująca goryczka przypominająca skórki z cytrusów.

Białe / Wytrawne

IGT Toscana

Sauvignon Blanc 60%, Petit Manseng 25%, Traminer 10%, Sémillon 5%

13,5

Włochy, Toskania, Maremma

James Suckling
92 points

Robert Parker
91 points

“Rosa Mati” Rosato Toscana IGT

“Rosa Mati” Rosato Toscana IGT

Syrah w różowym wydaniu, uzyskanym dzięki kilku-godzinnemu kontaktowi ze skórką, delikatnemu prasowaniu, fermentacji w 15°C oraz dojrzewaniu 4 miesięcy w stalowych zbiornikach i 2 tygodnie w dębowych beczkach.

Wino o jasnoróżowej barwie przedstawia bukiet pełen drobnych owoców urozmaiconych różą, cytrusami i szczyptą pieprzu. Paleta pokazuje swoją pełną złożoność na podniebieniu, gdzie w ujmującej harmonii łączy się subtelna słodycz, lekka grejpfrutowa goryczka i orzeźwiająca świeżość, których całość urozmaica delikatne muśnięcie beczką nadające przy tym przyjemnej krągłości.

Różowe/ Wytrawne

IGT Toscana

Syrah

13

Włochy, Toskania, Maremma

James Suckling
92 points

Robert Parker
90 points

“Pelofino” Rosso Toscana IGT

“Pelofino” Rosso Toscana IGT

Pelofino to młode czerwone wino, miękkie i owocowe, w którym Sangiovese, książę Toskanii, łączy się z francuskim odmianami. Wino, aby uzyskać ten styl, poddaje się 15-dniowej maceracji, fermentacji w 24°C i dojrzewaniu 5 miesięcy w stalowych zbiornikach.

Intensywnie rubinowe cuvée prezentuje bukiet świeżych czerwonych owoców jak truskawki i czerwona porzeczka, którym towarzyszą fiołki i aromaty śródziemnomorskich krzewów. Na podniebieniu soczysta owocowość, delikatne body, aksamitna struktura i przyjemnie zaznaczone gładkie taniny.

Czerwone/ Wytrawne

IGT Toscana

Sangiovese 34%, Cabernet Sauvignon 33%, Merlot 33%

13,5

Włochy, Toskania, Maremma

Morellino di Scansano DOCG

Morellino di Scansano DOCG

Flagowe wino z Fattoria Le Pupille wizytówka południowej Toskanii, będące cuvée, w którym pierwsze skrzypce odgrywa Sangiovese. Wino poddawane jest 15-dniowej maceracji, fermentacji w 24°C i dojrzewaniu 6 miesięcy w stalowych zbiornikach.

Czerwone, lekko rubinowe wino przedstawia intensywny bukiet czerwonych owoców z wyróżniającymi się świeżo zebranymi wiśniami oraz przeplatającymi je jagodami. Paleta w eleganckim stylu prezentuje młody charakter, lekkie body, wyjątkową, delikatną aromatyczną owocowość, miękkość i świeżość w akompaniamencie dobrze zbalansowanych aksamitnych tanin.

Czerwone/ Wytrawne

DOCG Morellino di Scansano

Sangiovese 85%, Alicante 10%, Ciliegiolo 5%

13,5

Włochy, Toskania, Maremma

Bibenda
4 grappoli

Gambero Rosso
2 bicchieri

James Suckling
93 points

Robert Parker

Morellino di Scansano DOCG Riserva

Encosta do Xisto – Branco

Słynne Morellino w stylu Riserva, a więc Sangiovese, tutaj z francuskim akcentem cennego Cabernet Sauvignon, które poza 20-dniową maceracją i fermentacją w stali w 26ºC, dojrzewają 15 miesięcy w wielkich beczkach ze slawońskiego dębu.

Wino o rubinowej barwie prezentuje intensywne aromaty wiśni maraska, woń aromatów balsamicznych, akcenty czarnej porzeczki i ziołowe aromaty, przypominające zapachem śródziemnomorskie krzewy. Na podniebieniu dużo ciała, eleganckie, aksamitne, o soczystej świeżej owocowości łączącej się w ujmujący sposób z akcentami beczki i dojrzałymi taninami.

Czerwone/ Wytrawne

DOCG Morellino di Scansano

Sangiovese 90%, Cabernet Sauvignon 10%

14

Włochy, Toskania, Maremma

James Suckling
92 points

AIS Vitae
3 vini

“Poggio Valente” Sangiovese Toscana IGT

“Poggio Valente” Sangiovese Toscana IGT

Sangiovese z cennego Cru Poggio Valente, gdzie rosną 20-50 letnie krzewy. Grona z nich poddane są 25-dniowej maceracji, fermentacji w stali w 26ºC oraz dojrzewaniu przez 18 miesięcy w tonneaux.

Wino o rubinowym kolorze prezentuje niezwykły, hojny bukiet, w którym przeplatają się jeżyny, wiśnie maraska i ciemne śliwki, które dekorują nuty tytoniu, gałki muszkatołowej i podszycia leśnego. Bogata paleta o eleganckim stylu, pełna ciała i koncentracji, obdarowuje ujmującą harmonią, w której soczysta słodycz łączy się z aksamitnymi taninami.

Czerwone/ Wytrawne

IGT Toscana

Sangiovese

14

Włochy, Toskania, Maremma

Bibenda
4 grappoli

James Suckling
93 points

Robert Parker
94 points

Luigi Veronelli
91 points

AIS Vitae
3 vini

“Saffredi” Rosso Toscana IGT

“Saffredi” Rosso Toscana IGT

Sztandarowy supertoskan z Le Pupille z regionu Pereta, który rozsławił terroir Maremmy na skalę światową. Wino powstaje głównie z gron ze starych 35-letnich krzewów oraz cennych krzewów 14-letnich, które poddawane są 25-dniowej maceracji, fermentacji w stali w 26ºC oraz dojrzewaniu przez 18 miesięcy w barrique.

Wino o głębokim rubinowym kolorze z purpurowym odcieniem prezentuje intensywny, złożony bukiet łączący dominujące ciemne owoce jak jeżyny i śliwki z goździkami, cynamonem, lukrecją przez które przenikają aromaty balsamiczne i ziołowe. Na podniebieniu “Saffredi” pokazuje swoją niezwykle bogatą paletę, pełne ciało i koncentrację, aksamitną teksturę i krągłe taniny uwieńczone długim, żywym, owocowym finiszem o zaskakującej świeżości.

Czerwone/ Wytrawne

IGT Toscana

Cabernet Sauvignon 60%, Merlot 35%, Petit Verdot 5%

14,5

Włochy, Toskania, Maremma

James Suckling
97 points

Robert Parker
97 points