Encosta do Xisto

Rodzinna winnica ze słynnej apelacji Vinho Verde.

Nasza winnica

Encosta do Xisto to wizytówka jakości winiarstwa regionu Minho znanego z apelacji Vinho Verde.

Encosta do Xisto to rodzinna firma założona w 1975 roku przez Vasco Faria, którą obecnie zarządza jego wnuk Miguel Faria. W skład winnicy wchodzą cztery obszary położone w Minho, najbardziej zielonym regionie, drugiego co do wielkości regionu DOC Portugalii – Vinho Verde.

Na powierzchni 24 hektarów uprawiane są wyłącznie najlepsze i sprawdzone w regionie gatunki winorośli, z których powstają charakterystyczne i wyjątkowe tzw. “wina zielone” – lekkie, świeże i orzeźwiające o charakterystycznej mineralności. Do produkcji win białych wybrano szczepy Loureiro, Trajadura, Arinto oraz wyjątkowe Alvarinho, jedyne z tego stylu, które ma potencjał dojrzewania w butelce. Wino różowe tworzone jest z Espadeiro, a czerwona propozycja powstaje z Vinhão.

Nasze wina

“Meio” Branco

“Meio” Branco

Młode wino o cytrynowym kolorze z zielonymi odcieniem o aromatach jabłek i cytrusów z delikatną nutą kwiatową. Na ustach lekkie, z przyjemną owocową świeżością dzięki delikatnej kwasowości i mineralności.

Białe / Wytrawne

CVR Minho

Loureiro, Trajadura, Arinto

Vegan Friendly

11

Portugalia, Minho

Alvarinho

Encosta do Xisto – Alvarinho

Wytrawny charakter i świeżość połączone z elegancką dojrzałością i aromatem pełnym owocowych nut: brzoskwiń, marakui, gruszek i cytrusów.

Białe / Wytrawne

DOC Vinho Verde

100% Alvarinho

Vegan

Escolha Branco

Encosta do Xisto – Escolha Branco

Tradycyjny blend dla win Vinho Verde poddany fermentacji i maceracji w stalowych zbiornikach w kontrolowanej temperaturze 8ºC.<.p>

Wino o cytrynowym kolorze z zielonymi refleksami. W nosie aromaty białych kwiatów, wzmacniają owoce zielonego jabłka i brzoskwini. Podniebienie spójne z nosem, intensywny owoc skomponowany z kwasowością i mineralnością, która nadaje przyjemną świeżość w ustach. Wino świeże, lekkie, długie z trwałym finiszem.

Białe / Wytrawne

DOC Vinho Verde

40% Loureiro, 30% Trajadura, 30% Arinto

12,5

Vegan

Portugalia, Minho

Espadeiro

Encosta do Xisto – Espadeiro

Unikatowe różowe vinho verde ze szczepu Espadeiro. Charakterystyczny aromat dojrzałych czerwonych owoców i dzikiej róży. W smaku wyczuwalne truskawki, skórka pomarańczowa i odrobina karmelu.

Różowe / Wytrawne

DOC Vinho Verde

100% Espadeiro

Vegan

Loureiro

Encosta do Xisto – Loureiro

Wino jednoszczepowe o kwiatowo cytrusowym aromacie z wyczuwalną nutą owoców. Wino lekkie, delikatnie musujące o subtelnym aromacie owoców tropikalnych. Dobrze zrównoważona kwasowość zapewniająca szczególną świeżość.

Białe / Wytrawne (Półwytrawne)

DOC Vinho Verde

100% Loureiro

Vegan

Vinhao

Encosta do Xisto – Vinhao

Bukiet tworzą młode, czerwone owoce m.in. jagody i maliny. W smaku pełne i długotrwałe, o dojrzałych jagodach. Wino bardzo świeże z długim i złożonym finiszem.

Czerwone / Wytrawne

DOC Vinho Verde

100% Vinhão

Vegan