Castelfeder

Rodzinna winnica z niezwykle cennych prealpejskich ziem Alto Adige.

Nasza winnica

Castelfeder – trzy pokolenia niezwykłej, rodzinnej tradycji tworzenia wina na cennych ziemiach Alto Adige/Südtirol.

Winnicę Castelfeder założył w 1969 roku Alfons Giovanett, który uczęszczał do słynnej szkoły wina w San Michele all’Adige. Mała, prywatna winiarnia była stopniowo powiększana o nowe tereny, a do współpracy zapraszano doświadczonych winiarzy i enologów. Dzięki temu w winnicy powstają znakomite wina ze starannie wyselekcjonowanych odmian winogron. Castelfeder to prawdziwa firma rodzinna, w której kolejne pokolenie kontynuuje pasję i pracę swoich przodków.

Nasze wina

CASTELFEDER SELECTIONS

Chardonnay “Doss” DOC Alto Adige

Castelfeder - Chardonnay “Doss”

DOC Alto Adige

"Doss" to wino nawiązujące swoją nazwą do wzgórz winnic wokół wioski Kurtinig w Bassa Atesina, zwanej Małą Wenecją, których podłoże tworzone jest przez wapienny piaszczysto-żwirowy materiał osadowy rzeki Adige. Na etykiecie hołd dla winorośli Chardonnay, których tradycje uprawy mają w tym regionie ponad 270 lat. Chardonnay "Doss" to czysty przedstawiciel swojego stylu - zbiory ręczne, łagodne prasowanie gron oraz fermentacja na osadzie przez 6 miesięcy w stali.

Białe wino o słomkowożółtej barwie z zielonymi refleksami. Bukiet tworzą ciepłe, dojrzałe jabłka i gruszki, przyjemnie podkręcone miodem i egzotycznym akcentem w postaci bananów i mango. Paleta w całej swej okazałości prezentuje się na ustach, przedstawiając swoje dobrze zbudowane ciało, co przyjemnie uzupełnione jest delikatną pikanterią i mineralnym wykończeniem.

Białe / Wytrawne

DOC Alto Adige

100% Chardonnay

Włochy, Trydent/Górna Adyga

CM Bruxelles
silver medal

Gewürztraminer “Vom Lehm” DOC Alto Adige

Castelfeder - Gewürztraminer “Vom Lehm”

DOC Alto Adige

Gewürztraminer jest jedną z najważniejszych odmian winogron w Południowym Tyrolu, a jego grona pochodzą ze słynnej Bassa Atesina, z najcenniejszych dla szczepu gliniastych ziem, do których nawiązuje nazwa “Vom Lehm”. Znany także jako “Traminer aromatico” poddawany jest 12 godzinnej zimnej maceracji, łagodnemu prasowaniu i fermentacji na osadzie przez 6 miesięcy w stalowych kadziach.

Wino jest idealnym przedstawicielem tego szczepu. Niesamowicie intensywny bukiet przedstawia bogactwo róż i liczi, które śmiało uzupełniają ciepłe egzotyczne owoce, nuty wędzarnicze i korzenne z wyróżniającymi się goździkami. Aromaty w całej swej okazałości przechodzą na podniebienie, wino jest charakterystycznie mocne, pełne ekspresyjnych, słodkich dojrzałych smaków i cechuje się niską kwasowością.

Białe / Wytrawne

DOC Alto Adige

100% Gewurztraminer

Włochy, Trydent/Górna Adyga

Robert Parker
91 points

SSP - wino na medal
złoty medal

Kerner “Lahn” IGT Vigneti Delle Dolomiti

Castelfeder - Kerner “Lahn”

IGT Vigneti Delle Dolomiti

“Lahn” powstaje z najwyżej rosnących tyrolskich krzewów, tutaj z ziem Bassa Atesina położonych na 900 m npm. Wino poddane łagodnemu prasowaniu, 12 godzinnej zimnej maceracji, fermentacji i dojrzewaniu na osadzie przez 6 miesięcy w stalowych zbiornikach.

Wino słomkowo-żółte z oliwinową domieszką przedstawia złożony bukiet eksponujący brzoskwinię i mango, które subtelnie uzupełnia limonka. Smaki spójne z nosem wypełniają usta hojnym, ciepłym owocem, który w symbiozie z kwasowością, kreuje przyjemne orzeźwienie naznaczone delikatną pikanterią gałki muszkatołowej.

Białe / Wytrawne

IGT Vigneti Delle Dolomiti

100% Kerner

Włochy, Trydent/Górna Adyga

Pinot Grigio „15” DOC Alto Adige

Castelfeder - Pinot Grigio "15"

DOC Alto Adige

Szlachetne Pinot Grigio z powodzeniem uprawiane jest na tyrolskich ziemiach już od niemal 170 lat. Szczep znany również jako “Pinot Gris”, uprawiany w Bassa Atesina, poddawany jest 12 godzinnej zimnej maceracji, łagodnemu prasowaniu i fermentacji na osadzie przez 6 miesięcy w stalowych kadziach.

Czysty przedstawiciel swojego stylu - słomkowo-żółtą barwę przenikają jasno zielone odcienie, nos prezentuje białe owoce - gruszki i jabłka, z kolei na usta, spójne z aromatami, trafia charakterystyczna, niezwykle przyjemna delikatnie słona mineralność, dzięki czemu wino nabiera urzekającej kwasowości, wytrawności a cała kompozycja staje się niezwykle harmonijna i gładka.

Białe / Wytrawne

DOC Alto Adige

100% Pinot Grigio

Włochy, Trydent/Górna Adyga

Decanter
bronze medal

IWSC - International Wine & Spirit Competition
bronze medal

Mundus Vini
silver medal

SSP - wino na medal
srebrny medal

Sauvignon „Raif” IGT Vigneti Delle Dolomiti

Castelfeder - Sauvignon „Raif“

IGT Vigneti Delle Dolomiti

Tyrolskie Sauvignon Blanc z wysoko położonych upraw Bassa Atesina. Wino poddane łagodnemu prasowaniu, 12 godzinnej zimnej maceracji, fermentacji i dojrzewaniu na osadzie przez 6 miesięcy w stalowych zbiornikach.

“Raif” to wino blado-żółte z zielonymi refleksami. W nosie tropiki, które ukazuje lekkie aromaty ananasa, marakui i mango. W ustach żywe, bogate smaki wspiera delikatna kwasowość i zaznaczająca się mineralność, dając orzeźwiające doznania, równowagę i długość.

Białe / Wytrawne

Vigneti Delle Dolomiti IGT

Sauvignon Blanc

Włochy

Robert Parker
88 points

Lagrein „Rieder” DOC Alto Adige

Lagrein "Rieder" DOC Alto Adige

Lagrein to rodzima odmiana z Tyrolu, lubiąca ciepłe, słoneczne stanowiska, w dolinach rzek, w ich bliskim sąsiedztwie. Krzewy, z których powstaje to wino, żyją właśnie w takich warunkach w pobliżu Bolzano. Ręczny zbiór, 10-14 dni maceracji ze skórką w stali nierdzewnej, 6 miesięcy na osadzie, klarowanie poprzez “racking”, a na koniec 10 miesięcy w barrique to proces, któremu poddawane są te grona, aby przedstawić nam wyśmienity styl czerwonego wina z Alto Adige.

Wino o ciemnym rubinowym kolorze prezentuje intensywny, pełen świeżości, złożony bukiet, w którym dzikie jagody z fiołkami współgrają z wiśniowym tłem subtelnie naznaczonym beczką. W pełnej harmonii bogactwo wina ukazuje się na ustach, gdzie łączy się z miękkimi taninami, tworząc niezwykle elegancką kompozycję.

Czerwone/ Wytrawne

DOC Alto Adige

100% Lagrein

Włochy, Trydent/Górna Adyga

BURGUM NOVUM

Chardonnay Riserva “Burgum Novum” DOC Alto Adige

Chardonnay Riserva “Burgum Novum”

DOC Alto Adige

Chardonnay z najlepszych gron ziem Bassa Atesina. Wino poddawane jest zimnej maceracji przez 12 godzin, tłoczenie jest powolne, klarowanie naturalne - grawitacyjne. Fermentacja trwa 18 miesięcy w barrique włączając istotną dla ostatecznego charakteru fermentacją malolaktyczną. Na sam koniec wino dojrzewa kolejne 18 miesięcy - 6 miesięcy w stali, 12 miesięcy w butelce.

Wino o słomkowej barwie z oliwinowymi refleksami zachwyca bogatym bukietem, w którym dojrzałe tropikalne i ciepłe owoce ujmującą współgrają z orzechem laskowym i lekkim tostowymi aromatami. Paleta w pełnej krasie przedstawia wcześniejsze doznania, wino jest pełne ciała, kremowe, eleganckie, niezwykle harmonijne, jędrne, z charakterystyczną subtelnie zaznaczoną ostrością i niezwykle przyjemnym długim finiszem.

Białe / Wytrawne

DOC Alto Adige

100% Chardonnay

14,5

Włochy, Trydent/Górna Adyga

Sauvignon Riserva “Burgum Novum” DOC Alto Adige

Sauvignon Riserva “Burgum Novum” DOC Alto Adige

Sauvignon z najlepszych gron ziem Cortaccia i Bassa Atesina. Wino poddawane jest zimnej maceracji przez 12 godzin, tłoczenie jest powolne, klarowanie naturalne - grawitacyjne. Fermentacja trwająca 12 miesięcy przebiega w 50% w Tonneaux i drugie tyle w stalowych zbiornikach, gdzie przebiega również fermentacja malolaktyczna. Następnie wino dojrzewa rok w stali, by na sam koniec leżakować kolejny rok w butelce.

Wino prezentuje mineralny bukiet z przyjemnie zaznaczającym się beczkowym akcentem, które doskonale uzupełniają nuty owoców tropikalnych, pokrzywy i kwiatów bzu. Na podniebieniu pełno ciała, ujmująca harmonia smaków, gdzie przyjemna słoność i kwasowość nadają elegancki charakter i długi finisz.

Białe / Wytrawne

DOC Alto Adige

Sauvignon Blanc 100%

13,5

Włochy, Trydent/Górna Adyga

MONT MÈS

Chardonnay „Mont Mès” IGT Vigneti Delle Dolomiti

Chardonnay "Mont Mès" IGT Vigneti Delle Dolomiti

Chardonnay jako “summer wine” dojrzewające 5 miesięcy na osadzie. Wino o jasnożółtej barwie i delikatnych owocowych aromatach z wyróżniającymi się brzoskwiniami i cytrusami, którym towarzyszą kwiaty. W ustach energicznie owocowe z orzeźwiającą kwasowością, których połączenie idealnie oddaje lekki charakter stylu.

Białe / Wytrawne

IGT Vigneti Delle Dolomiti

100% Chardonnay

Włochy, Trydent/Górna Adyga

LUNA NUDA

Luna Nuda – Pinot Grigio IGT Vigneti Delle Dolomiti

La Luna Nuda - Pinot Grigio

Nazwa Luna Nuda - „nagi księżyc” wywodzi się z tajemnicy i wpływu faz księżyca na uprawy, zbiory i produkcję wina, które we Włoszech od stuleci determinowały metodykę jego tworzenia i które ukierunkowały styl tego Pinot Grigio. Grona z kolei pochodzą z niezwykle cennych, najstarszych obszarów produkcji białego wina w Alto Adige.

Wytrawne, mineralne Pinot Grigio o subtelnych nutach alpejskiego powietrza, niezwykle rześkie i świeże. Bukiet przedstawia aromaty owoców pestkowych, migdałów i tymianku, które zaznaczają się również na podniebieniu.

Białe / Wytrawne

IGT Vigneti delle Dolomiti IGT

Pinot Grigio

Włochy, Trydent/Górna Adyga